Komunikat prasowy

Amazon i Grupa Trefl z pilotażem programu Kindloteka z Treflikami

Amazon i Grupa Trefl z pilotażem programu Kindloteka z Treflikami

Amazon wprowadza nowy format przestrzeni edukacyjnych – Kindloteka z Treflikami. Inicjatywa ma zapewnić dzieciom w wieku przedszkolnym atrakcyjny program przybliżający metodę STEM oraz świadome i odpowiedzialne korzystanie z technologii. Pilotaż nowego formatu edukacyjnego został przeprowadzony w jednym z poznańskich przedszkoli i posłuży do wypracowania standardu dla kolejnych placówek. Partnerami projektu są Fundacja Trefl, Wydawnictwo Edukacyjne Podręcznikarnia oraz Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.

Amazon i Grupa Trefl z pilotażem programu Kindloteka z Treflikami

24/08/2023

Kindloteka to wiodący program edukacyjny Amazon działający na terenie Polski, Czech i Słowacji. W ponad 90 ogólnodostępnych placówkach dzieci i młodzież mają zapewniony dostęp do szerokiej oferty książek, a także do pomocy naukowych STEM, czyli wykorzystujących elementy nauki, techniki, inżynierii i matematyki. W ciągu roku szkolnego koordynatorzy poszczególnych lokalizacji przygotowują zajęcia offline i online skierowane szczególnie do uczniów szkół podstawowych.

– Program Kindloteki, a szczególnie format STEM realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, to nasz sposób na wyrównywanie szans edukacyjnych między dziećmi z różnych regionów Polski – zaznacza Barbara Krystosiak, menedżerka Amazon ds. relacji ze społecznościami. – Dzięki sieci zaangażowanych edukatorów zapewniamy uczniom multimedialne i rozwijające zajęcia, dostępne dla możliwie jak najszerszego grona młodych odbiorców. Rozwój kompetencji przyszłości już w pierwszych latach edukacji dziecka daje najlepsze efekty, dlatego opracowaliśmy ofertę dedykowaną przedszkolakom.

Nowe umiejętności dla dzieci i edukatorów

Do stworzenia nowego formatu przestrzeni edukacyjnej i programu dla dzieci, Amazon zaprosił Grupę Trefl, która od niemal 40 lat kojarzona jest z ofertą puzzli, rozwijających gier, zabawek i książek dla najmłodszych. Wchodzące w skład Grupy: Fundacja Trefl oraz Wydawnictwo Edukacyjne Podręcznikarnia, przekazały pomoce naukowe i rozwijające gry, z których mogą korzystać zaproszone do pilotażowego programu dzieci z poznańskiego przedszkola „Calineczka”.

– Z wielką przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie do programu edukacyjnego Kindloteki, prowadzonego przez Amazon. Jako Grupa Trefl szczególną uwagę poświęcamy innowacjom w ofercie edukacyjnej i podobnie jak Amazon, jesteśmy świadomi jak ważna jest multimedialna edukacja oraz rozwój kompetencji przyszłości już od najmłodszych lat. Cieszymy się, że mogliśmy uzupełnić wysoko rozwinięte technologicznie narzędzia edukacyjne Amazon naszymi produktami, w których, w myśl zasady „nauka przez zabawę”, wykorzystujemy znane i lubiane przez dzieci bajkowe postaci, Trefliki – mówi Kazimierz Wierzbicki, właściciel i założyciel Grupy Trefl.

W ramach pilotażu kadra edukatorów przedszkola odbyła serię spotkań i szkoleń z ekspertkami stowarzyszenia Cyfrowy Dialog – partnera merytorycznego inicjatywy – które omówiły autorskie scenariusze zajęć i przybliżyły praktyczne rozwiązania dotyczące wykorzystania metody STEM w edukacji przedszkolnej. Przedszkole otrzymało od Amazon komplet zasobów przydatnych do przygotowywania i realizacji zajęć, m.in.: układy mechatroniczne, maty i roboty edukacyjne, czytniki Kindle, tablety. Do rozwijania kreatywnego działania posłużą również gumki recepturki, pipetki czy klamerki do bielizny, które umożliwiają wspólne przeprowadzanie eksperymentów i rozwijają umiejętność poszukiwania rozwiązań, która jest tak ważna w kontekście kompetencji przyszłości. Jak to działa? Dla przykładu, przedszkolaki wykorzystują płytkę MakeyMakey i owoce, aby sprawdzić, czy te ostatnie przewodzą prąd. Z pomocą balona i wełnianego swetra dowiadywały się, czym jest elektrostatyka. Oprócz eksperymentów fizycznych, podopieczni przedszkola uczestniczyli również we wspólnym budowaniu mostów oraz projektowaniu trasy wycieczki dla robota.

Przeprowadzenie pilotażu Kindloteki z Treflikami w Poznaniu pozwoliło organizatorom na zebranie doświadczeń edukatorów z wprowadzania metody STEM do programu edukacyjnego przedszkola. Spostrzeżenia kadry posłużą dostosowaniu treści, tematyki i formatu zajęć, aby następnie rozszerzyć pilotaż o kolejne placówki. Termin rozpoczęcia następnego etapu programu Kindloteki z Treflikami zostanie dostosowany do harmonogramu i potrzeb przedszkoli zaangażowanych w pilotaż.

Informacja o programie jest również dostępna na blogu Amazon.

Amazon w Polsce

Według danych z raportu przygotowanego przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie, w 2021 spośród top 10 amerykańskich firm prowadzących działalność w Polsce, Amazon zajął pierwsze miejsce w kategorii „Zatrudnienie” oraz piąte miejsce w kategorii „Inwestycje”. Od 2012 Amazon zainwestował w Polsce ponad 18,5 mld zł w infrastrukturę, w tym m.in. centra logistyczne, biura korporacyjne i zaplecze technologiczne, jak i wynagrodzenia oraz rozwój usług dla klientów. Miliardy dolarów przeznaczył również na rozwój infrastruktury i technologii, które pomagają małym i średnim przedsiębiorcom docierać do nowych klientów w kraju i za granicą, w tym również na ochronę własności intelektualnej marek. Amazon działa w Polsce od 2014 roku i stworzył ponad 70 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy, m.in. w dziesięciu nowoczesnych centrach logistyki, a także w biurze Amazon Web Services w Warszawie oraz w Amazon Development Center Poland w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Centra Rozwoju Technologii Amazon to pionierskie ośrodki naukowo-badawcze, które dostarczają innowacyjnych rozwiązań wykorzystywanych w produktach i usługach Amazon na całym świecie.

 

Pomoc Amazon w Ukrainie: link

 

Informacje o Amazon

Amazon wyznaje cztery zasady przewodnie: koncentrację na kliencie, a nie na konkurencji, pasję do innowacyjnych rozwiązań, zaangażowanie na rzecz doskonałości operacyjnej oraz myślenie długofalowe. Amazon dąży do tego, by być najlepszym pracodawcą, najbezpieczniejszym miejscem pracy oraz najbardziej zorientowaną na klienta firmą na świecie. Amazon jako pierwszy na świecie wprowadził m.in. następujące produkty i usługi: opinie klientów, zakupy za pomocą jednego kliknięcia, spersonalizowane rekomendacje, Prime, Fulfillment by Amazon, AWS, Kindle Direct Publishing, Kindle, program Postaw na Swój Rozwój, tablety Fire, TV Fire, Amazon Echo, Alexa, technologia Just Walk Out, Amazon Studios i Deklarację Klimatyczną (The Climate Pledge). Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź biuro prasowe i naszego bloga Aboutamazon.pl oraz śledź nas na Facebooku, Instagramie, Twitterze @AmazonNewsPL i YouTube.