Edukacja w obszarze STEM
Edukacja oraz holistyczne podejście do procesu nauczania, jakim jest nauka STEM, to jeden z naszych priorytetów. Jesteśmy zaangażowani w tworzenie efektywnych rozwiązań edukacyjnych wspierających nauczycieli i uczniów. Zapewniamy dzieciom i młodzieży zasoby oraz umiejętności potrzebne do rozwoju ich kreatywności i przyswajania kompetencji przyszłości. Dlatego uruchomiliśmy program STEM Kindloteka.
To program edukacyjny, w którym razem z naszym partnerem, Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, chcemy wspierać lokalne społeczności, dzieci, nauczycieli i edukatorów w zdobywaniu wiedzy z zakresu STEM. To idea wszechstronnego podejścia do procesu nauczania i uczenia się, integrowania w procesie edukacyjnym różnych dziedzin wiedzy i rozwijania m.in. takich umiejętności jak logiczne myślenie, rozwiązywanie problemów, kreatywność i współpraca.
Skrót STEM pochodzi od pierwszych liter angielskich wyrazów:
- S – Science (nauka)
- T – Technology (technologia)
- E – Engineering (inżynieria)
- M – Mathematics (matematyka)
W ramach programu STEM Kindloteka prowadzimy dwa główne obszary działań:
- tworzenie specjalnych przestrzeni stacjonarnych STEM Kindlotek,
- organizowanie zajęć online dla dzieci i nauczycieli.
STEM Kindloteki to specjalnie zaaranżowane, kreatywne i wielofunkcyjne przestrzenie, stworzone do czytania, zajęć programistyczno-robotycznych, majsterkowania, muzykowania, odkrywania i doświadczania. Uczestnikom warsztatów towarzyszą przeszkoleni nauczyciele, bibliotekarze i edukatorzy. To oni prowadzą zajęcia, które mają angażować i inspirować do pogłębiania wiedzy, bazując na scenariuszach przygotowanych przez Cyfrowy Dialog oraz Amazon, a także korzystając z własnych doświadczeń i dobrych praktyk wypracowanych przez społeczność, która powstaje wokół programu.
STEM Kindloteki powstają w całej Polsce – w szkołach, centrach kultury i bibliotekach zlokalizowanych w sąsiedztwie centrów logistycznych Amazon.
Zawieszenie lekcji w szkołach wiosną 2020 r. uniemożliwiło dzieciom wspólne uczenie się, poznawanie i doświadczanie świata. Dlatego, chcąc wspierać uczniów i edukatorów w tej nowej rzeczywistości, zorganizowaliśmy zdalne zajęcia STEM Kindloteka Online. W zajęciach wzięło udział prawie 35 tys. osób, a ponad 2 mln razy obejrzano nagrania webinarów zamieszczone na YouTube.
Zajęcia edukacyjne online skierowane są do:
- nauczycieli, bibliotekarzy, edukatorów i rodziców,
- dzieci i młodzieży,
- całych rodzin.
Uczestnicy zajęć zdobywają najbardziej przydatne umiejętności i kompetencje przyszłości. Nauczyciele dowiadują się jak prowadzić angażujące i kreatywne zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu edukacji STEM, wspierającej zainteresowania przedmiotami ścisłymi. Natomiast uczniowie poznają podstawy programowania, matematyczne łamigłówki i inne ciekawe oraz rozwijające wyobraźnię zagadnienia.
WEŹ UDZIAŁ W ZAJĘCIACH STEM KINDLOTEKA ONLINE!
Jak wziąć udział w zajęciach? To proste! Wystarczy wybrać interesujące nas warsztaty online i dołączyć do spotkania konkretnego dnia, o danej godzinie, poprzez podany poniżej link. Nie trzeba zapisywać się wcześniej! Ostatnim krokiem jest wpisanie swojego imienia i adresu e-mail. Pełna lista zajęć, wraz z godzinami i opisem dostępna jest tutaj.
Nagrania webinarów są już dostępne na YouTube. Na bieżąco dodawane są tam nowe nagrania zajęć realizowanych w ramach program STEM Kindloteka.
Tworząc programy wspierające nauczycieli i uczniów kierujemy się ideą równości szans i dostępności do wysokiej jakości edukacji. 22 października 2020 roku zainicjowaliśmy cykl lekcji online dla dzieci niesłyszących. Naszym partnerem została Fundacja Widzialni, która zapewnia nam wsparcie eksperckie oraz tłumaczenie symultaniczne na język migowy. Podczas lekcji uczestnicy rozwijają swoją kreatywność i logiczne myślenie poprzez naukę programowania w Scratchu, kodowanie, a nawet projektowanie grafik czy gier. Zajęcia dla uczniów klas 1-3 odbywają się raz w miesiącu, przez cały rok szkolny.
Zobacz nagranie z pierwszych webinarów dla dzieci niesłyszących tutaj. Więcej informacji i harmonogram lekcji znajdziesz na stronie Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.